12 ciekawych kont na TikToku [sierpień 2020]

Społeczność TikToka zelektryzowała wiadomość o potencjalnym zbanowaniu tego medium społecznościowego w Stanach Zjedonoczonych po wypowiedzi Donalda Trumpa. Reakcja na tę sytuację wśród osób nieznających tej platformy zmotywowała mnie do napisania obszerniejszego komentarza na temat tego, dlaczego uważam, że to wartościowe miejsce. A tymczasem zapraszam Cię w podróż po interesujących i inspirujących kontach na TikToku.
TikTok – 12 ciekawych kont

TikTok platformą do wygłupów dla nastolatków?

Popularna jest opinia, że TikTok to platforma dla nastolatków, którzy się na niej wygłupiają, tańczą, tworzą banalne filmiki. Powiem Ci, że ja miałam też takie przekonanie. Tylko że… niczym nie poparte, bo oparłam je na wypowiedziach innych ludzi. Od dłuższego czasu moja przyjaciółka, Kamila Czarnomska-Shiers z Treningu Kariery, zapowiadała, że zamierza zacząć działać na TikToku, a ja nie mogłam wyjść z podziwu, czego ona tam szuka. Zamiast jednak zaufać temu, że osoba z głową na karku i świetnie zaznajomiona w prawidłach sprzedaży i marketingu wie, co robi, patrzyłam na to nieco z politowaniem (przepraszam, Kama!). Do czasu…

Dobry przykład: Kamila – Pani od kariery

Kamila dołączyła do TikToka jako @kamila_paniodkariery około pół roku temu i zaczęła w swoich innych mediach społecznościowych dzielić się wrażeniami, a także nagrywanymi przez siebie „tiktokami”, czyli krótkimi filmikami tworzonymi na tej platformie. Opinia Kamili dała mi do myślenia, zastanowiło mnie, że pisała ona o tym, że na TikToku brakuje dorosłych, że tam młodzi ludzie bardzo się otwierają i dobrze by było, aby dorośli byli obecni na tej platformie i słuchali młodych. Zaciekawiły mnie też filmiki Kamili, która w tych krótkich, prostych formach dzieli się wiedzą na temat tego, jak przygotować się do szukania pracy czy też zmian w karierze.

Zwrot akcji

Zeszło się to w czasie z początkiem pandemii w Polsce, kiedy to tak czy siak zaczęliśmy więcej czasu spędzać online. Niewiele myśląc, założyłam konto na TikToku, „zupełnie niezobowiązująco, żeby zobaczyć, jak to wygląda”. Nie miałam zamiaru w ogóle korzystać z tej platformy, przecież nie jestem nastolatką, prawda?… Był koniec lutego.

W chwili, gdy piszę te słowa, jest pierwszy dzień sierpnia. A ja cofam wszystko, co powiedziałam złego na temat TikToka. Zrewidowałam moje, a właściwie niemoje przekonania, które przejęłam od innych, wyrobiłam sobie własne zdanie. Przez tych kilka miesięcy naprawdę zakochałam się w tej platformie, odkryłam mnóstwo inspirujących ludzi, również zmieniłam moje podejście do młodzieży, nauczyłam się ogromu rzeczy o świecie, poszerzyłam horyzonty, wzmocniłam moje postawy szacunku i empatii, a tak że spędziłam przyjemnie wieczory na relaksie, oglądaniu pięknych tańców, słuchaniu niesamowitego śpiewu, gry na pianinie, czy na perkusji. Odkryłam również morze nowych możliwości w zakresie marketingu i sprzedaży.

Dla kogo jest TikTok?

Zanim przejdę do konkretnych poleceń, jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia: TikTok nie jest miejscem tylko dla nastolatków! TikTok jest świetną platformą dla ludzi w każdym wieku, zarówno jako biernych odbiorców, jak i aktywnych twórców. Popularność tego serwisu wśród ludzi młodych wywodzi się z korzeni TikToka, gdy ten serwis funkcjonował jeszcze jako musical.ly, a podstawową jego formą było nagrywanie krótkich tańców połączonych z tzw. „lipsync’iem” do popularnych wśród nastolatków fragmentów muzycznych. TikTok jednak od dawna nie ogranicza się wyłącznie do tego. A i dorośli chętnie wciągają się w tę zabawę.

Co ciekawego możesz znaleźć Ty na TikToku?

Pokażę Ci subiektywny wybór ciekawych kont na TikToku, które warto poznać i które mogą coś zmienić w Twoim życiu: zainspirować, nauczyć czegoś nowego, poszerzyć Twoje horyzonty, spowodować chwilę zadumy, zrelaksować, czy po prostu rozbawić. Nie jest to żadne moje „top 10”, bo wartościowych kont, które obserwuję, jest obecnie ponad 200, jednak dobrałam je wg klucza takiego, aby pokazać różnorodność, jaką można znaleźć na tej platformie, głównie po angielsku i po polsku.

Bonnie Rodriguez Krzywicki – fotografka, która uczy pozować

TikTok: @bonnierzm [EN]

Bonnie jest z zawodu fotografką. Na TikToku obserwuje ją 2 miliony (!) osób. W swoich filmikach w prosty sposób pokazuje, jakich błędów wystrzegać się przy pozowaniu do zdjęć, oraz jak te błędy eliminować i pozować w sposób atrakcyjny, przyjemny dla oka, budujący pewność siebie. Sama zaczęłam korzystać z jej wskazówek!

TikTok @bonnierzm

What about Bunny – pies, który mówi

TikTok: @what_about_bunny [EN]

Bunny to urocza czarno-biała pudelka, która razem ze swoją mamą Alexis eksploruje metodę komunikacji psio-ludzkiej za pomocą specjalnych programowalnych przycisków. Na chwilę obecną Bunny zna już 46 słów i potrafi nawet budować proste zdania. Te przyciski umożliwiają jej komunikowanie swoich podstawowych potrzeb (głód, wyjście na dwór itp.), ale też wyrażanie emocji (frustracja, zaniepokojenie, miłość), informowanie o jakichś rzeczach (jak np. obecność obcej osoby w domu czy skaleczenia na łapie), pytanie (gdzie jest mama/tata itp.) i inne. Każdy jeden filmik wbija mnie w fotel, jeśli chodzi o to, jak mądre są psy i jakie jeszcze możliwości komunikacji są przed nami. Mówiącego psa obserwuje obecnie 2,5 miliona osób.

TikTok @what_about_bunny

Karolina Tuchalska-Siermińska – psycholog, która dzieli się przydatnymi wskazówkami

TikTok: @odnova.net [PL]

Pierwsze, co zauważa się przy tiktokach Karoliny, to jej niesamowicie kojący delikatny głos. Gdy słucham jej nagrań, ogarnia mnie spokój i poczucie, że wszystko da się poukładać. Filmiki Karoliny dają poczucie bezpiecznej przestrzeni, w której ma się prawo do swoich emocji i gdzie można być sobą. Jednocześnie zawierają różne bardzo przydatne wskazówki, jak dbać o siebie i swoje emocje, jak wyłapać niepokojące sygnały w relacjach i zadbać o swoje granice. Liczba obserwatorów Karoliny – ponad 160 tysięcy osób – pokazuje, że ten temat jest na tej platformie bardzo potrzebny. Liczba ta robi duże wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, że konto jest polskojęzyczne, a więc i krąg odbiorców bardziej ograniczony niż dla kont anglojęzycznych, których na TikToku jest zdecydowana większość.

TikTok @odnova.net

Jera Foster-Fell – energetyzująca ekspertka od TikToka, treści i pozowania

TikTok: @jera.bean [EN]

Jera jest w moich oczach wulkanem pozytywnej energii, którą zaraża, pokazując, że TikTok jest prosty. Jej konto pełne jest fajnych tutoriali, jak tworzyć filmy z popularnymi trendami, a także wskazówkami, jak pozować i tworzyć treści, które będą docierać do szerokiego grona odbiorców. W moich oczach to świetna osoba dla odbiorców, którzy mogą mieć opory przed tworzeniem na tę platformę, dlatego, że Jera przeprowadza krok po kroku przez aplikację, sposoby nagrywania konkretnych wyzwań, czy po prostu metody na atrakcyjne pozowanie.

TikTokk @jera.bean

Gregg Hinthorn – niuanse języka angielskiego

TikTok: @hinthorn [EN]

Bo nigdy nie mam dosyć nauki języków obcych! 🙂 A Gregg w fajny sposób pokazuje różnice w wymowie różnych słów albo sposoby na nazwanie czegoś. Często odpowiada również na pytania odbiorców z komentarzy (to jedna z funkcji TikToka, że można na komentarz odpowiedzieć filmikiem). Podoba mi się taka forma nauki języka – z językiem angielskim jestem na etapie na tyle zaawansowanym, że tego typu rady zapamiętuję mimochodem, więc przerywnik edukacyjny przy przeglądaniu TikToka bardzo mi odpowiada. Jest to forma lekka i niezobowiązująca, nieraz zabawna. A 430 tysięcy obserwatorów Gregga mówi mi, że nie jestem w tych odczuciach osamotniona.

TikTok @hinthorn

Ania Kęska, czyli Ania Maluje – pokazuje, że uczeń jest ważny i ma swoje prawa

TikTok: @aniamaluje.com [PL]

Teoretycznie nie jestem w grupie odbiorców Ani – ani nie jestem uczniem, ani rodzicem, ani nauczycielem. Jednak nie przeszkadza mi to w zainteresowaniu tym TikTokiem, dlatego, że dzięki niemu zyskuję nową perspektywę patrzenia na młodych ludzi tak ogólnie. Nieraz słuchając wypowiedzi Ani o tym, jak zachowują się niektórzy nauczyciele albo o tym, do czego mają prawo uczniowie, łapię się na tym, że otwieram oczy szeroko ze zdumienia, bo nagle wydaje się to oczywiste, a zupełnie takie nie było w czasach, gdy ja chodziłam do szkoły. Dlatego też ogromny szacun dla Ani za edukowanie w tym istotnym temacie oraz wzmacnianie uczniów w poczuciu, że są ważni.

TikTok @aniamaluje.com

Karen Cassady – „CEO wyrazów twarzy”

TikTok: @karencassssss [EN]

Karen prowadzi jedno z tych kont, których jedyną rolą jest rozrywka. Ale zaręczam, że nie uda Wam się obejrzeć choćby jednego jej filmu bez szerokiego uśmiechu ? na twarzy, bo Karen ma mimikę, obok której nie da się przejść obojętnie, a do tego ogromny dystans do siebie. Jest doskonałą obserwatorką i odtwórczynią różnych sytuacji społecznych, ale też obłędnie naśladuje wokalistów, aktorów, celebrytów w ich zachowaniach. Polecam, jeśli potrzebujesz dawki radości.

TikTok @karencassssss

Kellan and Kevin – para przecudnie śpiewających mężczyzn

TikTok: @kellanandkevin [EN]

Zasada jest prosta: Kellan łapie za telefon i zaczyna z rozbrajającym uśmiechem śpiewać popularną piosenkę, przechodząc po mieszkaniu i pokazując na drugim tle Kevina, który zajęty jest codziennymi czynnościami, jak zmywanie, sprzątanie czy praca przy laptopie, po czym Kevin dołącza z drugim głosem. Tylko tyle i aż tyle. Ta dwójka umila mi czas za każdym razem, gdy na nich trafię, a śpiewają i harmonizują naprawdę świetnie!

TikTok @kellanandkevin

Molly Burke – niewidoma młoda kobieta, która pokazuje świat swoimi oczami

TikTok: @mollyburkeofficial [EN]

Poznałam Molly najpierw na YouTube’ie, gdzie jest niezwykle popularną osobą. I nic dziwnego – to młoda kobieta z ogromną charyzmą i pewnością siebie, kolorowa, kochająca dbać o swój wygląd i wygląd swojego otoczenia, ze wspaniałą, wspierającą mamą i psem-przewodnikiem o imieniu Gallup. Molly straciła wzrok całkowicie w wieku 14 lat, a dzięki wspaniałej postawie rodziny, wyrosła na pewną siebie osobę, która wprowadza w tajniki swojego świata, nie boi się tabu i pokazuje, że mimo ograniczeń można zdobywać góry i cieszyć się życiem. Szanuję bardzo za pokazywanie, jak można szukać sposobów zamiast wymówek oraz ogólnie pozytywne podejście do życia, jednocześnie bez unikania rozmów o trudnych sprawach. Ciekawostka: pasją Molly jest makijaż.

TikTok @mollyburkeofficial

Ms Kristine – kobieta o okrągłych kształtach, dzięki której odkryłam, jak mogę wyglądać świetnie!

TikTok: @trendycurvy [EN]

To konto to jedno z moich największych odkryć – z najsilniejszym wpływem na mnie osobiście. Dzięki filmikom Kristine odkryłam, że jako osoba z otyłością mogę ubierać się naprawdę atrakcyjnie, ciekawie, oryginalnie i jak robić to z głową. Wcześniej nie miałam na siebie pomysłu, a teraz – zaczynam go mieć! Kristine pokazuje również, jak zyskać pewność siebie jako osoba plus size. Zachęca do zabaw z modą i nieprzejmowania się opinią innych. Zestawy, które pokazuje w swoich nagraniach, są kobiece, seksowne, wygodne, pasujące, oryginalne – uwzględniają różnice w stosunku do osób szczuplejszych, a zarazem nie są to bezkształtne worki.

TikTok @trendycurvy

Hunckotowo – bo żadne medium społecznościowe nie może się obejść bez kotów!

TikTok: @hunckotowo [PL, EN]

Jeśli jesteś z nami w różnych social mediach, możesz kojarzyć Hunckotowo – tak, tak, to profil naszych czarnulków, czyli Jeżyny i Hrabiego. Konto założyliśmy dla zabawy i by w tym niezobowiązującym temacie zobaczyć, jak TikTok działa od środka. Możliwości tej aplikacji w zakresie edycji filmików są naprawdę imponujące, a zabawa z montażem sprawia ogromną frajdę. Jednocześnie warto wspomnieć jeszcze jeden aspekt TikToka: ogromne zasięgi. Nasze konto w ciągu zaledwie tygodnia codziennych aktywności od zera zdobyło niemal 600 polubień filmów i ponad 70 followersów (obserwatorów).

TikTok @hunckotowo

A jacy są Twoi ulubieni twórcy na TikToku?

Chętnie poznam konta, które obserwujesz, a może Ty też tworzysz? Napisz w komentarzu nazwy kont polecanych lub swojego konta, bardzo chętnie odkryję nowe miejsca. ❤️ Ciekawi mnie również, jak spodobał Ci się mój wybór i czy będziesz obserwować któregoś z wymienionych tu twórców? Daj mi znać w komentarzu, czy mam kontynuować serię i za jakiś czas znowu pokazać kolejną dawkę inspirujących TikTokerów.

Ciekawe? Podaj dalej!

Scroll to Top