Ktoś włamał się na moje konto Facebooka. Co robić?

Twoje konto na Facebooku zaczęło żyć własnym życiem i rozsyła niechciane wiadomości albo samo publikuje dziwne posty? Niezależnie od Twojej odpowiedzi zachęcamy do czytania dalej, żeby wiedzieć, jak się zabezpieczyć i co zrobić, jeśli to już nastąpi.

Twoje konto na Facebooku zaczęło żyć własnym życiem i rozsyła niechciane wiadomości albo samo publikuje dziwne posty?

NIE? To świetna wiadomość. Jednocześnie zachęcamy i tak do profilaktycznego sprawdzenia zabezpieczeń, aby taka sytuacja nie wydarzyła się w przyszłości!

TAK? Trzeba się pozbyć intruza i zabezpieczyć konto, by się to nie powtórzyło!

Jest kilka kroków do zrobienia

Nie wiadomo, skąd intruz się wziął u Ciebie, dlatego też trzeba zabezpieczyć zarówno Twoje konto, jak i sprawdzić przeglądarkę i komputer. Tego typu zachowania mogą być powodowane zarówno przez nieuprawniony dostęp do konta (manualny – poprzez włamanie, gdy masz słabe hasło, lub też automatyczny – przy pomocy botów), jak i przez wirusy na komputerze i dziurawe wtyczki do przeglądarki.

Sprawdź oprogramowaniem antywirusowym, czy komputer nie jest zainfekowany

Jeśli w przeglądarce masz jakieś wtyczki, upewnij się, że wiesz, do czego służą, i czy żadna z nich nie wydaje Ci się podejrzana. Wszystkie nieużywane i podejrzane wtyczki odinstaluj. Sprawdź czy te, których używasz, nie mają zbyt dużych uprawnień.

Sprawdź i dostosuj ustawienia konta na Facebooku

Zmień hasło na hasło bezpieczne. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o tym, czym jest silne hasło, jak je ustawić i jak zarządzać danymi dostępowymi do serwisów. Krótka ściąga:

  • Sprawdź siłę swojego hasła w serwisie How Secure Is My Password,
  • Zrezygnuj z haseł typu „słownikowego”, czyli wykorzystujących powszechnie używane słowa lub nazwy – nie są to dobre hasła,
  • Zrezygnuj z haseł krótszych niż 8 znaków, a optymalnie niech Twoje hasła mają 8–20 znaków.
  • Najlepiej albo zastosuj miks dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, albo użyj jako hasła zdania, które będzie miało np. 20 znaków, kilka wyrazów.

Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Oznacza to, że logując się na swoje konto na Facebooku, musisz oprócz podania hasła potwierdzić swoją tożsamość jeszcze drugim sposobem, np. kodem wysyłanym na SMS lub generowanym w specjalnej aplikacji (np. Google Authenticator lub mobilnej aplikacji Facebooka).

Koniecznie sprawdź, jakim aplikacjom udzielony został dostęp do Twojego konta, i usuń te, których nie znasz i którym nie ufasz.

Przejrzyj ustawienia w zakładce dotyczącej ustawień bezpieczeństwa. Możesz tam m.in. sprawdzić, skąd były logowania na Twoje konto i jeśli wykryjesz nieuprawnione logowanie, to wylogować to miejsce. Jeśli przez przypadek wylogujesz siebie, to nic się nie stanie, bo się możesz ponownie zalogować. Ale jeśli ktoś Ci się włamał na konto, to wylogujesz taką osobę, a przez zmianę hasła i dwuskładnikowe uwierzytelnienie, nie zaloguje się ona ponownie.

To jest w skrócie instrukcja zabezpieczenia Facebooka. Daj znać w komentarzu, czy udało się wykonać te kroki i czy pomogło.

Jeśli pojawią się do tego jakieś pytania, śmiało pisz do nas w komentarzu lub w wiadomości prywatnej!

Bezpiecznego fejsbuczenia!

PS: Będzie nam miło, jeśli udostępnisz swoim znajomym tę instrukcję. Czujemy, że warto się nią podzielić, bo wciąż wiele osób nie ma świadomości, jak łatwo jest zadbać o bezpieczeństwo swojego konta, a jednocześnie, jak jest to ważna i społecznie odpowiedzialna kwestia! ?

Ciekawe? Podaj dalej!

Scroll to Top