Dla zapewnienia jak najlepszej jakości przekazu wideo, warto zadbać o kilka szczegółów:
- Stałe, stabilne i szybkie łącze internetowe. Jeśli jest wybór i możliwość, to lepiej podłączyć komputer przez kabel, niż korzystać z wifi.
- Na komputerze uruchomione wyłącznie potrzebne programy, najlepiej tylko przeglądarka; zamknięte wszystkie zakładki. Uwalniamy jak najwięcej mocy komputera, a jednocześnie obniżamy obłożenie łącza internetowego.
- Tło spokojne, jednolite. Warto zadbać o porządek w tle.
- Kamera musi mieć czyściutką soczewkę. Dotyczy to szczególnie kamer wbudowanych w laptopy, które często są pomacane, z tłustym filmem. Warto przetrzeć ją czystą szmatką z mikrofibry i płynem do czyszczenia przed rozpoczęciem nadawania. Można sobie przetestować, jaka jest różnica – zaręczamy, że jest ogromna!
- Bardzo istotną kwestią jest dobre oświetlenie twarzy. Nie z góry lub z tyłu, lecz raczej z przodu lub z boku. Warto doświetlić się na wszelkie możliwe sposoby (szczególnie, jeśli w danej strefie czasowej w trakcie wydarzenia online będzie ciemno) lub skorzystać ze światła dziennego, ustawiając się blisko okna. Unikamy światła zza pleców; jeśli jest możliwość, warto skorzystać z oświetlenia profesjonalnego.
- W miarę możliwości korzystamy z zestawu słuchawkowego lub mikrofonu oraz słuchawek, żeby uniknąć sprzężenia zwrotnego, czyli tzw. efektu echa. Jeśli brak jest takiego wyposażenia i pojawi się ten problem, można ewentualnie wyłączyć dźwięk z głośników. Warto to przetestować przed spotkaniem lub podczas spotkania testowego.
- Jeśli dwie lub więcej osób z jednego miejsca (np. biura, gospodarstwa domowego) bierze udział w wydarzeniu, a któraś z nich akurat ma prelegować, to pozostałe powinny przejść na inny Internet, np. z LTE, żeby nie obciążać łącza.
- Planując udostępnianie ekranu, warto przetestować wcześniej, czy wszystko działa. Niektóre systemy przy pierwszym uruchomieniu udostępniania ekranu wymagają dodatkowego ustawienia na poziomie ustawień systemowych. Tak jest np. w przypadku udostępniania całego ekranu w Zoomie na macOS. Polecamy również przesłanie kopii prezentacji do organizatorów, aby mogli oni w razie potrzeby udostępnić ekran od siebie.
- Przed każdym ważnym wydarzeniem online wszyscy prowadzący, czyli organizatorzy, hości, co-hości, prelegenci, moderatorzy, chairowie i inne osoby funkcyjne powinny sprawdzić, czy mają aktualną wersję oprogramowania wykorzystywanego do obsługi wydarzenia (Zoom lub inne). Brak aktualnej wersji może powodować nieprzewidziane problemy w trakcie wydarzenia online, szczególnie przy korzystaniu z funkcji specjalnych.
- Zadbaj o swoje ciało: miej pod ręką czystą wodę do picia (nie polecamy bąbelków, żeby ograniczyć niechciane odgłosy), najedz się (ale nie przejedz), przewietrz pomieszczenie, odwiedź toaletę, zadbaj o wygodnie miejsce do siedzenia, wyczyść okulary, rób przerwy w patrzeniu na ekran (najlepiej popatrzeć daleko na zieleń), a w przerwach spotkania najlepiej wstań od komputera, poruszaj się. Komfort i wygoda Twojego ciała oraz zadbanie o jego podstawowe potrzeby będą Twoim sprzymierzeńcem podczas wydarzeń online, które zazwyczaj są bardziej męczące, niż te na żywo.
A na koniec, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu swoich mniejszych przyjaciół…

